» Projekce: Společnost spektáklu

Podle knihy Guy Deborda z roku 1967 v české premiéře

režie Roxy Farhat a Göran Hugo Olsson (2023)

SPOLEČNOST SPEKTÁKLU

Vše, co spektákl sebral skutečnosti, si musíme vzít zpět.

Svět už jsme zfilmovali. Teď jde o to ho změnit.

Strhující a vtipná adaptace Guy Debordovy legendární eseje Společnost spektáklu z roku 1967 rozebírá krutou dynamiku odcizení, bezmoci a prázdnoty triumfujícího kapitalismu a informačních technologií. Božský akt konzumace nepotřebných věcí již není pouhou bezvýznamnou rekreační činností. Je novým duchovním světovým řádem, který se nezastaví ani před klimatickou krizí ohrožující naši budoucí existenci. Snímek zkomponovaný ze současných obrazů, nalezených záběrů a původních scén zkoumá a ilustruje dopad konzumního způsobu života, ale i to, jak cirkulace obrazů podněcuje touhu a hluboce proměňuje naše sebepojetí a vzájemnou interakci.

Oceňovaný režisér Göran Hugo Olsson a uznávaná umělkyně Roxy Farhat představují vlastní pohled na Guy Debordovu legendární esej. Výsledkem je vizuálně odvážný a podnětný snímek, který se zabývá vším od klimatické krize přes sebemonitoring až po sociální média. Společně s renomovanými vědci a odborníky nám tvůrci filmu pomáhají porozumět textu a zasadit jej do současného kontextu. Nabízejí tak nový pohled na průkopnické myšlenky situacionistů a přetvářejí „infotainment“ coby vizuální formát.

Filmová projekce proběhne je českou premiérou snímku. Proběhne v Edison Filmhub dne 17. 12. od 19.00 hodin s anglickými titulky.

Program uvede vystoupení umělce a kritika Václava Magida.

Vstupenky je možné zakoupit přes online portál kina.

Snímek je uváděn ve spolupráci platforem Fresh Eye a ArtMap v rámci cyklu “Kulturní války”. Sledujte program prostřednictvím FB události.Proběhlé akce: