» Obraz versus kritika: Gergely Nagy

Platforma Fresh Eye ve spolupráci s Cenou Věry Jirousové přináší českému publiku online program Obraz versus kritika: GERGELY NAGY a Maďarsko. Ponurý příběh přinášející záblesk naděje.

Po deseti letech takzvaného iliberalismu se situace v maďarském kulturním prostředí naprosto změnila. Dochází zde k optickému klamu – ačkoli tu existují veřejné umělecké instituce, s veřejností ani s uměleckou komunitou již nemají nic společného. Kulturu skupuje a privatizuje státní strana. V kulturních strukturách je pak zakořeněná cenzura – když umělci nemohou najít finanční podporu, partnerské instituce, výstavní prostory a nemají přístup do médií, snižuje se míra umělecké činnosti. Funguje zde hluboké rozdělení na oficiální a neoficiální kulturu, umění, které oslavuje státní stranu, a umění stojící mimo zkorumpované struktury.

Jakou šanci má kritické myšlení, kritické psaní? Jaké jsou nové možné modely fungování? Jak mohou přežít nezávislé struktury? A co pro to můžeme dělat?

Program, pronesený v angličtině, bude živě vysílán prostřednictvím kanálu YouTube platformy Fresh Eye, na kterém se budou moct divačky a diváci zapojit do diskuze. Živě bude přednáška s diskuzí také přenášena na webové stránky www.fresh-eye.cz.

Sdílejte pozvání k online večeru prostřednictvím FB události!Proběhlé akce: