» Křest knihy Nicholas Mirzoeff: Jak vidět svět

Křest českého překladu knihy JAK VIDĚT SVĚT (ArtMap, 2018) za osobní účasti autora NICHOLASE MIRZOEFFA.

Jaké jsou obrazy, které tvoří svět okolo nás, a jak pomocí obrazů utváříme tento svět my sami? V knize “Jak vidět svět” nás známý britský teoretik kultury, umění a aktivista Nicholas Mirzoeff učí, jak dnes zodpovědně a kriticky obrazy tvořit, šířit a interpretovat. Srozumitelný a svižně psaný průvodce vizuální kulturou 21. století je ideálním pomocníkem pro zorientování se v současném obrazovém světě. Vychází poprvé v českém překladu a doplňuje ho rozsáhlý rozhovor s autorem a tematické ilustrace.

Na křest knihy, který se uskuteční v knihkupectví ArtMap (Vojtěšská 196/18) navazuje 13. 3. přednáška autora “Visual Thinking in Dangerous Times” konaná od 19h na NYU Prague.

Sledujte aktuální informace o programu prostřednictvím FB události.

Více o knize:

Na ploše sedmi kapitol s důkladnou znalostí vizuální historie i současné teorie načrtává autor kritický vhled do fungování obrazových fenoménů, s nimiž se setkáváme v našem každodenním životě. Touha po zachycení svého lepšího já vyjádřená milióny selfie cirkulujících na sociálních sítích se v knize potkává s dějinami autoportrétu od Velázqueze po Duchampa nebo s objevem Madonnou proslaveného tanečního stylu vogue. Dějiny používání mapy se zde nekompromisně střetávají s kolonizací a rasismem. Vojenské technologie tu vyvstávají jako součást každodenní komunikace, ať už prostřednictvím připojení k internetu, využíváním fotografie a filmu v chytrých telefonech, nebo ve formě dohledu kamerových systémů. Digitální obrazy a sociální média však představují také prostředky, kterými můžeme my sami svět 21. století aktivně měnit. Politický a ekologický aktivismus získává díky novým nástrojům vizualizace a sociálním sítím nevídanou příležitost postavit se velkým nadnárodním institucím, společnostem a vládám a poukázat na problémy nebo skupiny, které byly po staletí opomíjeny.Proběhlé akce: