» BARBARA RUBIN AND THE EXPLODING NEW YORK UNDERGROUND projekce

Platforma pro studium vizuální kultury Fresh Eye ve spolupráci s ArtMap a cyklem Dokumentární pondělí srdečně zve na již třetí promítání z úspěšné filmové série Kulturní války, která českému publiku představuje výrazné osobnosti 2. poloviny 20. století, které svými myšlenkami a tvorbou zásadně ovlivnily podobu současné (nejenom) vizuální kultury.

Snímek Barbara Rubin and the Exploding New York Underground (2018) nabízí jedinečný vhled do unikátního a radikálního tvůrčího i osobního života americké experimentální filmařky Barbary Rubin. Ta, přestože je právem považována za jednu z hlavních postav živelné alternativní newyorské scény 60. let, zůstává v širším povědomí veřejnosti spíše neznámou figurou. V rámci raného uměleckého undergroundu, v němž se poprvé naplno projevily tvůrčí hlasy vizuálního umělce Andyho Warhola, básníka Allena Ginsberga či filmaře Jonase Mekase, patřilo Rubin důležité místo jedné z mála žen, která se do tohoto prostředí zapojila nejen jako organizátorka uměleckých akcí, ale zásadně také jako aktivní tvůrkyně.

Její filmová prvotina Christmas on Earth (1963–1965) se stala průkopnickým dílem feministické a queer orientované vizuality, jež na první pohled šokujícím, avšak umělecky inovativním způsobem zkoumá lidské tělo a sexualitu člověka. Rubin, která se stala blízkou přítelkyní Warhola (jehož seznámila s kapelou The Velvet Underground) i Ginsberga (s nímž spoluzaložila útočiště pro mladé básníky East Hill Farm), měla však během své krátké, avšak o to závratnější tvůrčí kariéry nejblíže k zakladateli experimentální kinematografie Jonasi Mekasovi. Byl to právě Mekas, kdo pod střechou slavného domova experimentálních snímků ” Anthology Film Archives” uchoval snímek Christmas on Earth – dnes považovaný za ikonický manifest feministického poválečného undergroundu – a kdo se o dílo Rubin postaral po její předčasné smrti.Dokumentární snímek je sestaven především z Mekasem zachráněných  materiálů a pražská projekce tedy připomíná i tohoto nedávno zesnulého autora.

Dokument Barbara Rubin and the Exploding New York Underground režiséra Chucka Smitha byl poprvé uveden v roce 2018 na kanadském filmovém festivalu v Torontu. Únorová projekce je jeho českou premiérou, která proběhne v anglickém jazyce a bude rozšířena o úvodní performanci experimentální filmařky Anny Kryvenko.

Vstupenky je možné zakoupit v kině Světozor či prostřednictvím webových stránek kina.

Sledujte informace o projekci prostřednictvím FB.

 Proběhlé akce: