» Kontakty

Fresh Eye: Jediná česká platforma věnovaná studiu vizuální kultury

Fresh Eye vznikl jako projekt skupiny vysokoškolských studentů, kterým na českých školách scházela systematická výuka vizuální komunikace a kultury. V září 2011 proto odstartovali fungování platformy uspořádáním prvního diskuzního večera na téma vztahu mezi obrazem a textem. Od té doby Fresh Eye přivítal stovky domácích i zahraničních hostů, mimo jiné Nicholase Mirzoeffa, Marquarda Smithe, Krešimira Purgara, Bernda Herzogenratha, Karla Císaře, Davida Kořínka, Terezu Stöckelovou, Kateřinu Svatoňovou, Pavla Kořínka a mnohé další teoretiky, umělce, žurnalisty a kurátory.

K diskuzním večerům se brzy přidaly další vzdělávací formáty otevřené rozmanitému publiku, jakými jsou filmové projekce, filmově-přednáškové večery a workshopy pro střední školy a gymnázia. Videozáznamy všech proběhlých přednášek publikuje Fresh Eye v rozsáhlém videoarchivu a ke každému přednáškovému večeru platforma dále vybírá odborné a popularizační práce, které jsou publikovány v online knihovně textů věnovaných studiu obrazu. Každý měsíc navíc Fresh Eye přináší informace o událostech ze světa vizuální kultury prostřednictvím newsletteru Buďte v obraze.

Platforma se také podílí na překladech klíčových vizuálně-teoretických publikací – doposud spolupracovala na českých verzích knih Způsoby vidění Johna Bergera (Labyrint, 2016), Teorie obrazu W. J. T. Mitchella (Karolinum, 2017) a Jak vidět svět Nicholase Mirzoeffa (ArtMap, 2018).

Zjistěte více informací o platformě Fresh Eye a stáhněte si text O nás.

Oficiální kontakt:

Spolek pro studium vizuální kultury z.s., V Malém háji 353, 250 70 Odolena Voda IČO 05389062

Potřebujete se dozvědět více informací o zpracování osobních údajů v rámci Spolku pro studium vizuální kultury? Čtěte zde.

 

Andrea Průchová Hrůzová

zakladatelka a dramaturgyně projektu
andrea@fresh-eye.cz

předsedkyně spolku od roku 2016

Andrea je zakladatelkou projektu Fresh Eye. Doktorský titul získala na katedře sociologie FSV UK. Jako výzkumnice spolupracuje s Akademií věd ČR, Univerzitou Karlovou a Ústavem pro studium totalitních režimů. Vyučuje teorii vizuální kultury na FSV UK a Scholastice. Do českého jazyka přeložila publikace “Způsoby vidění” Johna Bergera, “Teorii obrazu” W. J. T. Mitchella a “Jak vidět svět” Nicholase Mirzoeffa.  V roce 2019 vydala autorskou knihu “We Have Never Been Earth” (Visual Studie Workshop Press). Zájem o oblast vizuálních studií rozvíjí dlouhodobou publikační (European Journal of Cultural Studies, Palgrave Macmillan, Springer Publishing House) a přednáškovou činností (Pratt Institute, Columbia University, International Association for Visual Culture) i prostřednictvím zahraničních výzkumů (Fulbright Fellowship, Georg Eckert Institute, Visual Studies Workshop).


 Štěpán Pudlák

PR & newsletter
stepan@fresh-eye.cz

člen spolku od roku 2016

Doktorský titul získal v oblasti sémiotiky. Věnuje se filosofii médií a diskursu a sémiotice duševních poruch. Pracuje jako datový analytik.


Michal Svatý

web

michal@fresh-eye.cz

člen spolku od roku 2016


Jiří Nohejl

technická produkce


Michal Matouš

tvorba video záznamů


Anna Dorňáková

PR & produkce informačního servisu

anna@fresh-eye.cz

Vystudovala žurnalistiku na FSV UK, kde se věnovala převážně vizuální komunikaci. V současnosti pracuje jako produkční výstav a přednáškového programu v Centru pro současné umění Praha.


Pavla Rousková

editorka online knihovny

pavla@fresh-eye.cz

Absolventka oboru Teorie a dějiny moderního a současného umění na UMPRUM se nebrání širšímu pojetí studia obrazu a interdisciplinární diskusi. Coby správkyně online knihovny Fresh Eye rozvíjí sekci textů, která má za cíl čtenáře motivovat a naladit na jednotlivé tematické večery.


Lenka Hámošová

grafický design

Grafická designérka a vizuální kritička, která se ve svém výzkumu věnuje otázce transparentnosti vizuální komunikace a kreativního využití umělé inteligence. Absolvovala magisterské studium designu na Sandberg Institute, Rietveld Academie v Amsterdamu, kde dlouhodobě působila. Organizuje interdisciplinární workshopy zaměřené na kritické myšlení, píše a přednáší o současné vizuální kultuře, designu a architektuře.


Výroční zprávy


Závěrečná-zpráva_FreshEye_2016.doc
Závěrečná-zpráva_FreshEye_2017.docZávěrečná-zpráva_FreshEye_2018.doc


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo_informuji