Fresh Eye: Jediná česká platforma věnovaná studiu vizuální kultury
Fresh Eye vznikl jako projekt skupiny vysokoškolských studentů, kterým na českých školách scházela systematická výuka vizuální komunikace a kultury. V září 2011 proto odstartovali fungování platformy uspořádáním prvního diskuzního večera na téma vztahu mezi obrazem a textem. Od té doby Fresh Eye přivítal stovky domácích i zahraničních hostů, mimo jiné Nicholase Mirzoeffa, Marquarda Smithe, Krešimira Purgara, Bernda Herzogenratha, Karla Císaře, Davida Kořínka, Terezu Stöckelovou, Kateřinu Svatoňovou, Pavla Kořínka a mnohé další teoretiky, umělce, žurnalisty a kurátory.
K diskuzním večerům se brzy přidaly další vzdělávací formáty otevřené rozmanitému publiku, jakými jsou filmové projekce, filmově-přednáškové večery a workshopy pro střední školy a gymnázia. Videozáznamy všech proběhlých přednášek publikuje Fresh Eye v rozsáhlém videoarchivu a ke každému přednáškovému večeru platforma dále vybírá odborné a popularizační práce, které jsou publikovány v online knihovně textů věnovaných studiu obrazu. Každý měsíc navíc Fresh Eye přináší informace o událostech ze světa vizuální kultury prostřednictvím newsletteru Buďte v obraze.
Platforma se také podílí na překladech klíčových vizuálně-teoretických publikací – doposud spolupracovala na českých verzích knih Způsoby vidění Johna Bergera (Labyrint, 2016), Teorie obrazu W. J. T. Mitchella (Karolinum, 2017) a Jak vidět svět Nicholase Mirzoeffa (ArtMap, 2018).
Zjistěte více informací o platformě Fresh Eye a stáhněte si text O nás.
Oficiální kontakt:
Spolek pro studium vizuální kultury z.s., V Malém háji 353, 250 70 Odolena Voda IČO 05389062
Potřebujete se dozvědět více informací o zpracování osobních údajů v rámci Spolku pro studium vizuální kultury? Čtěte zde.
Andrea Průchová Hrůzová
zakladatelka a dramaturgyně projektu
andrea@fresh-eye.cz
předsedkyně spolku od roku 2016
Andrea je zakladatelkou projektu Fresh Eye. Doktorský titul získala na katedře sociologie FSV UK. Jako výzkumnice působí na Ústavu soudobých dějin Akademie věd ČR a vyučuje na katedře sociologie Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Do českého jazyka přeložila publikace “Způsoby vidění” Johna Bergera, “Teorii obrazu” W. J. T. Mitchella a “Jak vidět svět” Nicholase Mirzoeffa. V roce 2019 vydala autorskou knihu “We Have Never Been Earth” (Visual Studie Workshop Press). Zájem o oblast vizuálních studií rozvíjí dlouhodobou publikační (European Journal of Cultural Studies, Palgrave Macmillan, Springer Publishing House) a přednáškovou činností (Pratt Institute, Columbia University, International Association for Visual Culture) i prostřednictvím zahraničních výzkumů (Center for Memory, Narrative and Histories at Brighton University, Fulbright Fellowship, Georg Eckert Institute, Visual Studies Workshop). Jako digitální kurátorka se podílela na historické online výstavě “Rámování rekonstrukce” a jako editorka spoluvede časopis Mediální studia/Media Studies.
Štěpán Pudlák
PR & newsletter
stepan@fresh-eye.cz
člen spolku od roku 2016
Doktorský titul získal v oblasti sémiotiky. Věnuje se filosofii médií a diskursu a sémiotice duševních poruch. Pracuje jako datový analytik.
Jiří Nohejl
technická produkce
Michal Matouš
tvorba video záznamů
Anna Dorňáková
PR & produkce informačního servisu
Vystudovala žurnalistiku na FSV UK, kde se věnovala převážně vizuální komunikaci. V současnosti pracuje jako produkční výstav a přednáškového programu v Centru pro současné umění Praha.
Pavla Rousková
editorka online knihovny
Absolventka oboru Teorie a dějiny moderního a současného umění na UMPRUM se nebrání širšímu pojetí studia obrazu a interdisciplinární diskusi. Coby správkyně online knihovny Fresh Eye rozvíjí sekci textů, která má za cíl čtenáře motivovat a naladit na jednotlivé tematické večery.
Lenka Hámošová
grafický design
Grafická designérka a vizuální kritička, která se ve svém výzkumu věnuje otázce transparentnosti vizuální komunikace a kreativního využití umělé inteligence. Absolvovala magisterské studium designu na Sandberg Institute, Rietveld Academie v Amsterdamu, kde dlouhodobě působila. Organizuje interdisciplinární workshopy zaměřené na kritické myšlení, píše a přednáší o současné vizuální kultuře, designu a architektuře.
Výroční zprávy