» Vzáří: OBRAZ SVĚTLA VE MĚSTĚ

18:00 – 25. 09. 2014
Olomouc


Obraz města patří k nejproměnlivějším vizuálním formám. Město není nikdy stejné, je v neustálém pohybu, utvářené architekturou, obyvateli, svojí minulostí i vizí budoucnosti.

Jakou roli v obrazu města hraje světlo?

Přirozené světlo dynamizuje charakter města podle fází dne a komunikuje s jeho architekturou. Obyvatelé města vyhledávají otevřené světlé prostory, zatímco „temným uličkám“ se raději vyhýbají. Nad místy, která jsou přes den obnažená přirozeným světlem, přebírá v noci vládu umělé osvětlení. Jak je dokáže změnit? Na co umělé světlo ve městě upozorňuje, k jakým různým účelům slouží a kdy se z něj stává světelné znečištění?

Jak lze světlo ve městě vnímat a číst?

Úvod večera nabídne několik teoretických koncepcí překračující různorodé disciplíny od filosofie, literatury až po architekturu a studia paměti. Druhá část večera zapojí diváky do přípravy mapy vizuálního znečištění Olomouce, vyzve ke kritickým komentářům i návrhům na zlepšení. Společná práce, „vizuální smogová mapa“ Olomouce, pak bude uveřejněna na stránkách festivalu i platformy Fresh Eye. Závěr večera obstará komentovaná prohlídka po olomouckých neonech.

ANDREA PRŮCHOVÁ, vizuální teoretička, vedoucí platformy Fresh Eye

KAMIL ZAJÍČEK, producent festivalu Vzáří

HONZA MATOUŠEK, grafický experimentátor, spoluautor knihy Město = Médium

Sledujte FB událost

 Proběhlé akce: