» Projekce: VARDA PODLE AGNÈS / VARDA BY AGNÈS

VARDA PODLE AGNÈS / VARDA BY AGNÈS

Filmový autoportrét první dámy světového dokumentu a jedné z klíčových osobností nové vlny v kinematografii Agnès Vardy přináší divákům sama autorka. Shodou okolností poslední snímek bohaté kariéry inspirativní filmařky a kulturní osobnosti, v němž se Varda ohlíží za svým soukromým životem i filmovou tvorbou a představuje tvůrčí východiska, uvádí ve společné projekci jako součást cyklu “Kulturní války” platforma Fresh Eye, cyklus Dokumentární pondělí a projekt ArtMap.

Projekce proběhne ve velkém sále kina Světozor od 20.30 hodin a bude uvedena krátkou uměleckou performancí výtvarné umělkyně ADÉLY SOUČKOVÉ.

Film promítáme v původním znění s anglickými titulky.

Eva Zaoralová o filmu:

“Inspirace, tvořivost, sdělnost – tak definuje slavná režisérka zásady svého přístupu k tvorbě v dokumentárním filmu, který se po uvedení a vyznamenání na Berlinale stal jejím posledním. Zády ke kameře, tváří k hledišti se průkopnice nové vlny vrací k natáčení několika děl, jež jí od poloviny minulého století zajistila přední místo ve světové kinematografii. Místy ji doprovází svědectví tehdejších spolupracovníků, například Sandrine Bonnaire, kterou objevila filmem Bez střechy a bez zákona (Zlatý lev v Benátkách, 1985). Část věnovaná období 2000–2018, kde Varda rozvádí své metody práce, se pak stává osobitou lekcí o filmu i o pojetí angažovanosti umění, nejen filmového.”Proběhlé akce: