» Projekce: OTHER MUSIC

Další večer z cyklu Kulturní války, na kterém platforma Fresh Eye spolupracuje s cyklem Dokumentární pondělí, se tentokrát prostřednictvím jediné české projekce snímku Other Music kriticky podívá na fenomény gentrifikace, komercializace a digitalizace, jež stojí za příběhem zániku jednoho z nejvýznamnějších míst nezávislé newyorské hudební kultury, kultovního obchodu Other Music. Příběhem, který možná dobře znáte ze svého okolí i vy.

V létě roku 2016 ztratil New York svoji milovanou a významnou scénu nezávislého hudebního dění. Other Music, obchod nacházející se na 4. východní ulici mezi Broadway a Lafayette Avenue v samém srdci manhattanské čtvrti East Village, byl něčím více než jen místem s nabídkou cédéček, kazet, magazínů a vinylů. Other Music představovalo dějiště formování hudebních skupin, vzniku hudebních labelů a nastartování mnoha kariér. Bylo místem s velkým “M”, kam celá jedna generace Newyorčanů na úsvitu éry internetu přicházela objevovat zásadní hudbu umělců, kteří se následně stali známými jmény a undergroundovými ikonami: Animal Collective, the Yeah Yeah Yeahs, Vampire Weekend, the National, Interpol, TV on the Radio, Regina Spektor, William Basinski a nespočet dalších.

Jak mohou komunitní, ikonická a kulturní místa minulosti přežít v současném digitálním světě streamovacích služeb? Proč je důležité mít prostor, kde se mohou fanoušci a přátelé osobně setkávat? A jak mohou místa nezávislé kulturní scény přežít tváří v tvář komerčnímu tlaku developerů a všeprostupující gentrifikaci?

Film je promítán v malém sále kina Světozor v anglickém znění bez titulků. Lístky na projekci je možné zakoupit přes online portál kina.

Sledujte informace o programu prostřednictvím FB události.Proběhlé akce: