» Projekce BLUE NOTE RECORDS: BEYOND THE NOTES

Platforma Fresh Eye vám společně s cyklem Dokumentární pondělí a kulturním rozcestníkem ArtMap přináší již pátou projekci z filmové série Kulturní války. Po portrétech výjimečných osobností, které utvářely podobu vizuální kultury 20. století a současnosti, jakými byli a jsou například Joseph Beuys, Donna Haraway či Yayoi Kusama, věnujeme zářijovou projekci pionýrské jazzové značce, hudebnímu vydavatelství Blue Note Records, pod jehož hlavičkou působili a působí od konce 30. let 20. století nejslavnější jazzoví hudebníci světa jako Miles Davis, Bud Powell, John Coltrane či Herbie Hancock.

Snímek BLUE NOTE RECORDS: BEYOND THE NOTES (2019) režisérky Sophie Huber, uváděný v české premiéře, dává divákům nahlédnout do zrodu a budování unikátní umělecké vize stojící za ikonickým jazzovým vydavatelstvím. Prostřednictvím méně známých archivních záběrů, záznamů pořízených během hudebních nahrávání a rozhovorů s umělci sdruženými okolo labelu film odhaluje nejen významný odkaz globálně známé umělecké značky, ale také současné a stále živé spojení jazzu s hip hopovou scénou.

Od svého založení v New Yorku v roce 1939 dvojicí německých židovských uprchlíků, Alfredem Lionem a Francisem Wolffem, se Blue Note Records stalo domovem pro nespočet inovativních umělců své doby. Historicky u zrodu značky stály jazzoví mistři Miles Davis, Thelonious Monk, John Coltrane, Bud Powell či Art Blakey. V současnosti vydavatelství reprezentuje hudebníky Norah Jones, Roberta Glaspera či Ambrose Akinmusirea.

Snímek BLUE NOTE RECORDS: BEYOND THE NOTES nepředstavuje jen záznam jedné zásadní kulturní kapitoly, ale zprostředkovává stále aktuální otázky: Jaké jsou limity svobody v hudbě? Kde končí umělecká tvorba a začíná komerční produkce? A kdy může hudba působit jako hybatelka společenská změny a nositelka revoluce?

Projekce začíná ve 20.30 hodin ve velkém sále kina Světozor. Snímek uvede vystoupení hudebního publicisty PAVLA KLUSÁKA “Obal prodává”.

Lístky na projekci je možné si koupit přes rezervační systém kina či na místě.

Sledujte informace k projekci prostřednictvím FB události.

Tisková zpráva k náhledu a stažení zde.

 Proběhlé akce: