» Obraz versus ne-viditelné

Online přednáškový večer pořádaný ve spolupráci Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye a ústecké galerie Hraničář zakončuje roční dramaturgickou linku galerie věnovanou fenoménu světla. Program prostřednictvím tématu ne-viditelnosti zkoumá světlo z perspektivy sociální vizibility, a tedy se zamýšlí nad společenským pojetím vizuality jako prostoru, jenž umožňuje vyjevování určitých témat, skupin a objektů, a naopak jiné nechává na okraji viděného, či je zcela vytěsňuje mimo běžný pohled. Přednášky tří zahraničních hostů, polské vizuální socioložky Ludmily Wladyniak, chorvatského filmového teoretika Borise Ružiće a slovenské urbanistky Miloty Sidorové se proto budou věnovat především zneviditelňovaným skupinám migrantů, uprchlíků, marginalizovaným městským skupinám a vizi inkluzivní společnosti.

LUDMILA WLADYNIAK, vizuální socioložka (PL/CZ, FSV UK): Darknes Is Powerless(ness)

BORIS RUŽIĆ, filmový a vizuální teoretik (HR, Univerzita v Rijece): Evidence and Affect in Visual Practices of Migrants in the Balkans

MILOTA SIDOROVÁ, urbanistka (SK, Metropolitný inštitút Bratislavy): How to Understand the City and Its People?

Sledujte FB událost programu.

Večer bude vysílaný prostřednictvím YouTube kanálu platformy Fresh Eye. Diváci budou moct pokládat své otázky v průběhu večera prostřednictvím chatu.Proběhlé akce: