Abstraktní malířství zásadně změnilo způsob vidění světa v západní kultuře. Popisnost a názornost obrazu nahradila kvalita konceptuálního uvažování a dynamika vztahu barev a tvarů. Od revoluce abstrakce však již uběhlo více než jedno století a současné dějiny umění a vizuální kultury čelí jiným výzvám. Jednu z nich představuje dlouhodobá snaha o zviditelnění ženských umělkyň a přepsání převážně mužského kánonu. Druhou je pak celospolečenská tendence v době technizace a zvědečtění každodenního života (znovu)objevovat síly přírody, mystiky a spirituality.
Na obě tyto tendence reaguje dokumentární snímek Beyond The Visible – Hilma af Klint německé režisérky Haliny Dyrschky z roku 2019. Film divákům představuje dnes celosvětově oslavovanou, po století však opomíjenou švédskou malířku Hilmu af Klint (1862–1944). Autorka, jež v rozsáhlých sériích velkoformátových pláten rozvinula principy abstraktní malby ještě dříve, než kdy svět o abstrakci slyšel (či ji viděl), se v roce 2019 dočkala klíčové retrospektivy v newyorském Guggenheimově muzeu, a tedy i potvrzení, že je potřeba přepsat učebnice vizuálního umění. Zájem o spirituální nauky a snaha o popsání prazákladních principů života, které prostupují dílem autorky, se navíc protínají se současným zájmem (nejen) vizuálního umění o rozšiřování způsobů našeho poznávání světa. Kdo mohla být Hilma af Klint? Proč na ni dějiny umění tak dlouho zapomínaly? A kdo a proč má právo a moc dějiny umění přepisovat?
Projekce je premiérou snímku v České republice. Divákům film přináší platforma Fresh Eye, projekt ArtMap a cyklus Dokumentární pondělí jako součást filmového cyklu Kulturní války.
Lístky je možné zakoupit prostřednictvím portálu kina Světozor.
Projekce proběhne v anglickém jazyce s anglickými titulky.
Sledujte informace o programu prostřednictvím FB události.