» Obraz versus žena na plátně

S nástupem a rozvojem feministicky orientovaného myšlení, politiky, aktivismu a umění se zobrazování žen v širším spektru vizuální kultury stalo důležitým polem, na němž od 19. století do současnosti probíhají významné kulturní a společenské boje. V každodenní komunikaci se setkáváme s reprezentacemi žen, jež cirkulují do široka rozprostřenými vizuální kanály od výtvarného umění a kinematografie až po zpravodajská média a populární kulturu, na jejímž vrcholu stojí hrstka hudebních, filmových a módních celebrit. Pod touto sférou primární viditelnosti však leží společenská infrastruktura, která tyto obrazy utváří – skupiny autorek a autorů, zadavatelek a zadavatelů, producentek a producentů, kritiček a kritiků. Těmi, kdo však formují ty nejmocnější reprezentace žen a ženství, jsou však nakonec samotné divačky a diváci, kteří mohou přijímat, modifikovat i odmítat předkládané obrazy. Kdo a jak utváří a mění reprezentace ženy v minulosti a současnosti?

Debata Obraz versus žena na plátně je společným programem Platformy pro studium vizuální kultury Fresh Eye, Goethe-Institutu Česká republika a Francouzského institutu v Praze. Představuje zahajovací program německo-francouzského ročního programové cyklu FEM2:2 – Das Jahr de l´egalité podpořeného francouzsko-německým kulturním fondem. Hodinová diskuze předchází projekci německého snímku Miluj svého robota (režie Maria Schrader, Německo, 2021, 105 minut) v pražském kině Edison. Program stojí na základních otázkách pátrajících po tom, jak vypadají emancipované obrazy emancipovaných žen? Jaké stereotypy byly na malířském a filmovém plátně již úspěšně překonány a které přetrvávají? A čím se vyznačují nové obrazy ženy objevující se na kulturním horizontu současnosti?

Vstup na diskuzi i projekci je ZDARMA. Doporučujeme provést dopředu rezervaci místa prostřednictvím portálu GoOut a sledovat FB událost.

Diskutují:

KLÁRA FEIKUSOVÁ, filmová teoretička (Univerzita Palackého v Olomouci)

ZUZANA ŠTEFKOVÁ, kurátorka a historička umění (Karlova Univerzita v Praze / Mothers Artlovers)

Moderuje:

ANDREA PRŮCHOVÁ HRŮZOVÁ, teoretička vizuální kultury (Fresh Eye)Proběhlé akce: